Parafia Rzymskokatolicka Św. Andrzeja Boboli

Dary dla naszej parafii - nowe ornaty

08-07-2018

W ostatnim czasie nasza parafia otrzymała siedem nowych ornatów.

Ornat różowy to dar od parafianina. Został zakupiony przed Niedzielą Radości. Kolor różowy oznacza radość. Aplikację w postaci promieni wychodzących z krzyża można odczytać jako radość, która emanuje z wiary w Jezusa Chrystusa.

Dwa zielone to dar od tegorocznych dzieci komunijnych. Kolor zielony jest znakiem okresu zwykłego w liturgii. Skrót IHS jest na wiele sposobów rozwijany. Najczęściej przyjmuje się, że jest to skrót od imienia Jezus /pisanego w języku grackim/ lub skrót od pierwszych liter słów: Jezus Zbawiciel człowieka /pisanych po łacinie/. IHS na zielonym ornacie przypomina, że chrześcijanin każdego dnia stawia Jezusa w centrum swojego życia. Złoto wskazuje na Króla, a delikatna ciemnoczerwona nitka haftu przypomina o tym, że krwią Chrystusa zostaliśmy odkupieni.

Biały – dar parafianina. Wykonany został z 100% cienkiej wełny, która doskonale sprawdza się w upalne dni. Z tego materiału szyte są ornaty dla Ziemi Świętej. Ornat będzie używany w letnie niedziele oraz uroczystości. Złoty kwadrat w centrum stylizowanego krzyża możemy odczytać jako symbol Chrystusa. Jest on otoczony czterema ciemniejszymi kwadratami. To cztery strony świata. Cały świat przenikają promienie Bożej miłości, która najpełniej objawiła się na Krzyżu.

Za dar Bożej miłości i odkupienia dziękujemy podczas każdej Eucharystii.

Ornaty zostały wykonane w pracowni krawieckiej w Chorzowie Batorym. Specjalizuje się ona w szyciu szat liturgicznych dla sanktuariów Ziemi Świętej.

Trzy jednakowe białe ornaty zostały podarowane przez śp. Romana Pasonia. Wykonane zostały przez znaną firmę Urbanowicz Haft. Zdobione są również chrystogramem IHS oraz krzyżem. Będą używane w liturgii w czasie uroczystych Mszy św. koncelebrowanych.

Bóg zapłać!

Zobacz pozostałe aktualności