Parafia Rzymskokatolicka Św. Andrzeja Boboli

Nasza zakrystia

02-03-2020

W związku z szkodami górniczymi, które ujawniły się w zakrystii wystąpiła konieczność nie tylko naprawy ścian oraz posadzki, ale i dachu. Kopalnia zapłaci za wykonanie nowego wieńca żelbetowego podtrzymującego dach oraz naprawę krokwi i 1/3 powierzchni połaci dachu. Jako że elementy drewniane są już zmurszałe i w nieodległej przyszłości wymagają wymiany, po konsultacji z przedstawicielami Rady Ekonomicznej i nadzorem budowlanym, podjęta została decyzja o wykonaniu nowego dachu.

Po skuciu spękanych płytek podłogowych okazało się, że poniżej jest jeszcze jedna warstwa podłogi. Aby prace były wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, usunięto stare wylewki i styropian. Elementy stalowe zostały zakonserwowane, a poziom został podniesiony do wysokości prezbiterium. Wykonano płytę żelbetową, na której zostaną położone płytki. Przed wylaniem betonu w podłodze rozprowadzono rury centralnego ogrzewania oraz wykonano nową instalację wodno-kanalizacyjną. Poprowadzono także kable instalacji elektrycznej. Prace związane z nową posadzką były okazją do wykonania wentylacji pomieszczeń pod zakrystią.

W najbliższym czasie pięć skrzynek z bezpiecznikami, które były dodawane przy kolejnych remontach, zostanie uporządkowanych i scalonych w jednej nowej tablicy rozdzielczej. Zamontowana zostanie także instalacja oświetlenia awaryjnego.

Podniesienie poziomu posadzki sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej funkcjonalne (nie będzie w zakrystii trzech stopni), jednakże stopnie te będzie trzeba dołożyć na zewnątrz. Prace wykończeniowe będą polegać na wykonaniu nowego sufitu podwieszanego, gipsowaniu i malowaniu ścian, wymianie umywalki. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne również będą nowe.

Wszystkie działania są prowadzone pod nadzorem budowlanym oraz konsultowane z projektantem, który przygotowuje koncepcję nowej elewacji kościoła.

Koszty i nakład pracy jest bardzo duży, jednak w mojej ocenie przy usuwaniu szkód górniczych warto wykonać opisane działania. Jestem przekonany, że zakrystia stanie się bardziej funkcjonalna i przez kolejne lata będzie dobrze służyć.

Proszę o modlitwę, o rozsądek dla mnie przy podejmowaniu decyzji oraz cierpliwość wobec budowlańców. Jako że koszty remontu tylko częściowo będą zapłacone ze szkód górniczych, proszę o wsparcie materialne, gdy ogłaszane będą kolekty na ten cel. Bóg zapłać!

Proboszcz

Zobacz pozostałe aktualności