Pielgrzymka do Kamienia Śląskiego i na Górę św. Anny
29-09-2024
Pielgrzymowanie wraz z Franciszkańskim Zakonem Świeckich rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, a jako że było w tym dniu święto Podwyższenia Krzyża Świętego uczciliśmy relikwię Krzyża Świętego, która jest w naszej parafii. Mimo że prognoza pogody nie była najlepsza, wyjechaliśmy w dobrych nastrojach, zabezpieczeni od deszczu.
W czasie drogi był czas na modlitwę, odśpiewanie Godzinek i zapoznanie się z historią życia świętego Jacka i miejsca, w którym on się urodził, a także jego krewni z Odrowążów - błogosławiony Czesław i błogosławiona Bronisława.
Pałac w Kamieniu Śląskim po pożarze, który pozostawił w ruinie, został w 1990 roku przekazany diecezji opolskiej i głownie staraniem opolskiego ks. arcybiskupa Alfonsa Nossola został pieczołowicie odbudowany. Miejsce jest urokliwe, sprzyjające wewnętrznemu wyciszeniu. W wieży zamkowej, w komnacie na piętrze, która uważana jest za miejsce narodzin Świętego i jego błogosławionych krewnych, urządzono kaplicę-sanktuarium świętego Jacka. Miejsce jest klimatyczne, zachęcające do zadumy i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.
Obok pałacu, w zadbanym parku, znajduje się Brama Dzwonów z 8 dzwonami, każdy o innej wadze i barwie dźwięku. Najcięższy - „Matka Boża Nieustającej Pomocy”- waży 3 tony. W czasie naszego pobytu, o godz. 12.00 pięknie zabrzmiał „Święty Józef”. Bramę zdobi napis ”Laudate Dominum” - „Uwielbiajcie Pana”. Przy pałacu istnieje również zespół rehabilitacyjno-wypoczynkowy, w którym stosuje się wodolecznictwo wg metody ks. Kneippa.
Kierując się w stronę Góry św. Anny, po drodze odwiedziliśmy prywatne Muzeum Sztuki Sakralnej w miejscowości Ligota Dolna, o którym niewiele osób wiedziało. W salach dawnej karczmy pasjonaci antyków zgromadzili prawie 2000 różnych eksponatów o tematyce sakralnej - figur, rzeźb, krzyży, kapliczek kolekcję świętych obrazów z XIX i początku XX wieku. Ciekawe były wizerunki Matki Bożej w szatach z materiału ozdobionych koralikami, błyskotkami, obrazy kapliczkowe i z pozytywkami.
Góra Świętej Anny przywitała nas ulewnym deszczem, porywistym wiatrem i…tłumem pielgrzymów szczelnie wypełniającym bazylikę - 14 września przypada rocznica poświecenia kalwarii na Górze św. Anny. Zeszliśmy więc do kościoła p.w. Świętego Krzyża zwanego „Ukrzyżowaniem”, który zawiera w sobie XI, XII i XIII stację Męki Pańskiej. Po odmówieniu koronki do Bożego Miłosierdzia zakończyliśmy nasze pielgrzymowanie, udając się w drogę powrotną do Wirku.
Dziękuję: Pani Teresie za perfekcyjne przygotowanie wyjazdu, ks. Proboszczowi za duchową opiekę i cenne informacje, Pani Iwonie za poświecenie czasu na własnoręczne wykonanie upominku dla każdego uczestnika pielgrzymki, wszystkim za obecność i wspólne modlitwy.
Wspólnota 29/2024